Jest to swojego rodzaju alternatywny adres dla strony internetowej. Jest to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy stron internetowych których adresy są zbyt długie i skomplikowane dla użytkowników gdyż dzięki aliasom mogą one być dostępne pod krótkimi, łatwymi do zapamiętania a co za tym idzie bardziej atrakcyjnymi adresami.

Dlatego właśnie aliasy pozwalają rozwiązać problem niskiej atrakcyjności nazw sudomen otrzymywanych w ramach wykupionego hostingu gdyż możemy sami wybrać sobie nazwę i tym razem nie musi to już być nasz nick. Wiele serwisów oferujących rejestrację aliasów daje też możliwość wyboru końcówki adresu a więc domeny w ramach której tworzona będzie nasza subdomena, tak aby nie kojarzyła się jednoznacznie z konkretną firmą.

Zaletą aliasu bez wątpienia jest również brak przywiązania do konkretnej firmy hostingowej czy rejestratora domen, jeśli więc naszą stronę gdzieś przeniesiemy lub zmienimy jej domenę to nie musi się to wcale wiązać ze zmianą jej adresu. Zazwyczaj nie będzie bowiem problemu z odpowiednim dostosowaniem aliasu tak aby nadal mieć możliwość korzystania z krótkiego, atrakcyjnego adresu.

Lista serwisów oferujących aliasy domen:

  • dl.pl
  • abc.pl
  • url.pl
  • 4.pl
  • free4u.pl/info_aliasy.php