Jest to operacja zmiany dotychczasowego abonenta domeny. Jest to istotny element w przypadku handlu domenami gdy oprócz samej procedury sprzedaży lub zakupu domeny należy dokonać właśnie cesji tak aby nowy właściciel miał pełne prawa do dysponowania nabytą domeną.

Aby dokonać cesji dotychczasowy właściciel domeny musi złożyć odpowiedni wniosek u rejestratora w którym wskaże nowego właściciela domeny. Obecnie większość firm administrujących domenami umożliwia składanie wniosku w formie elektronicznej co znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces. W przypadku wniosku elektronicznego zazwyczaj po jego zweryfikowaniu dotychczasowy właściciel domeny jak i nowy właściciel dostaną maile zawierające link w który należy kliknąć aby potwierdzić przeprowadzenie cesji domeny.

Jednak czasami nadal można spotkać się z koniecznością przeprowadzenia cesji w tradycyjnej formie co oznacza zazwyczaj konieczność skompletowania konkretnych dokumentów i przesłania ich tradycyjną pocztą lub faxem do rejestratora domeny.