Jest to adres strony internetowej będący jej unikalnym identyfikatorem. Dzięki wykorzystaniu domen nie musimy posługiwać się trudnymi do zapamiętania adresami IP. Zdecydowana większość z nas z pewnością woli wpisać sobie w przeglądarkę przykładowo adres onet.pl zamiast odpowiadającego mu numeru IP: 213.180.141.140.

Domena internetowa jest niepowtarzalna co oznacza że nie może być dwóch serwisów internetowych dostępnych pod danym adresem. Rejestracja danej domeny oznacza że do czasu jej wygaśnięcia nikt inny poza jej właścicielem nie może się nią posługiwać czy przypisać jej do swojej strony internetowej.

Domena internetowa składa się z dwóch członów:

  • nazwy
  • końcówki

W przypadku wspomnianego już adresu onet.pl nazwą jest onet a końcówka to pl. Jeśli chodzi o wybór nazwy to jest to niezwykle ważna kwestia bowiem atrakcyjny adres strony internetowej stanowi niejako jej wizytówkę a z czasem może stać się rozpoznawalną marką kojarzoną przez użytkowników. Nie mniej istotna jest również końcówka i choć w naszym kraju najpopularniejszym rozszerzeniem jest .pl to nic nie stoi na przeszkodzie aby zarejestrować domenę z inną końcówką. Obecnie mamy bowiem dostępnych do rejestracji wiele sufiksów wśród których znajdziemy zarówno narodowe takie jak: de, fr, uk czy właśnie pl jak i klasycznie takie jak info, biz czy net.

Od pewnego czasu mamy też do dyspozycji szereg mniej typowych rozszerzeń takich jak: site, tech, city czy club. Warto im się przyjrzeć bliżej podczas wyboru domeny bowiem może się okazać że razem z nazwą którą chcemy wybrać tworzą naprawdę ciekawy brand.