Sporo w tym względzie zależy od tego z jakiej perspektywy spojrzymy na tą kwestię. Lokalizacja hostingu była zawsze oceniania przez pryzmat dwóch aspektów. Pierwszym była widoczność w wyszukiwarkach gdyż z różnych powodów przyjęło się że jeśli strona ma być w Polsce wysoko w wynikach wyszukiwania to powinna stać na hostingu zlokalizowanym w Polsce.

Prawda jest jednak taka że obecnie wcale nie jest to konieczne i witryna zlokalizowana na zagranicznym serwerze może bez trudu konkurować w wynikach wyszukiwania z innymi stronami. Wielu administratorów różnego rodzaju serwisów być może nawet nie zdaje sobie sprawy z tego że prowadzone przez nich strony są tego doskonałym przykładem bowiem wiele hostingów działających na polskim rynku ma swoje serwery zlokalizowane poza granicami naszego kraju czego przykładem jest choćby linuxpl czy OVH.

Druga kwestia jaka jest zazwyczaj brana pod uwagę przy rozpatrywaniu kwestii lokalizacji hostingu to docelowa grupa użytkowników. Jeśli strona internetowa ma być kierowana na nasz lokalny rynek to hosting zlokalizowany w Polsce jest dobrym wyborem. Jeśli jednak chcemy będziemy prowadzić stronę np. dedykowaną użytkownikom z USA to konieczność łączenia się z serwerami zlokalizowanymi w Europie może się zauważalnie odbić na tempie ładowania się u nich naszej strony. Różnice mogą być tym bardziej zauważalne im bardziej rozbudowany jest nasz serwis i im większa liczba różnego rodzaju dodatkowych plików takich jak choćby grafiki jest ładowana przy wejściu na stronę tym bardziej odczuwalne może być łączenie ze zbyt daleko zlokalizowanym serwerem.

Patrząc więc realnie jeśli jedyną kwestią przez którą rozważamy jeszcze lokalizację hostingu jest widoczność w wyszukiwarkach to nie ma się tym co przejmować gdyż lokalizacja nie jest czynnikiem który w znaczącym stopniu utrudniłby wypromowanie naszego serwisu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę grupę docelową do jakiej kierujemy stronę internetową to w tym wypadku warto już się dobrze zastanowić i dobrać hosting tak aby użytkownicy chcąc odwiedzić naszą witrynę nie musieli łączyć się z serwerami zlokalizowanymi na drugim końcu Świata.