Na łamach naszego serwisu przedstawialiśmy już typowe hostingi plików. Ich oczywistą zaletą jest prostota gdyż zazwyczaj nawet nie trzeba się rejestrować tylko wystarczy wskazać plik lub pliki którymi chcemy się podzielić. Oczekiwania użytkowników z czasem jednak rosną i tak też było w tym wypadku a to co początkowo było jedną z największych zalet a więc prostota szybko stało się wadą.

Kiedyś użytkownik chciał tylko szybko udostępnić konkretny jeden plik lub maksymalnie kilka plików a obecnie oczekuje już możliwości przechowywania zbiorów swoich danych. Niezwykle istotny stał się też dostęp do przechowywanych w sieci danych nie tylko w dowolnego miejsca ale też z urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety. Niestety tym rosnącym wymaganiom nie były w stanie sprostać typowe hostingi plików, które jednak nie zniknęły całkowicie gdyż nadal w przypadku sporadycznego udostępniania jednego lub maksymalnie kilku plików sprawdzają się bardzo dobrze.

Dla wielu jednak najważniejszą zaletą dysku w chmurze jest możliwość intuicyjnego zarządzania danymi na wirtualnym dysku. Praktycznie w każdym przypadku jest to możliwe przez przeglądarkę internetową dzięki czemu chcąc dostać się do naszych danych z innego komputera nie musimy zaprzątać sobie głowy tym czy jest tam zainstalowane jakieś dodatkowe oprogramowanie a wystarczy że będziemy pamiętali nasz login oraz hasło. Wiele spośród popularnych dysków w chmurze oferuje jednak dedykowane aplikacje, których używanie tak jak wspomnieliśmy nie jest wymagane aby uzyskać dostęp do danych.

Ich instalacja daje nam jednak szereg dodatkowych możliwości takich jak automatyczne synchronizowanie danych na dysku lokalnym z tymi w chmurze. Dzięki temu możemy wykorzystać taki dysk w chmurze do przechowywania kopii wybranych danych. Za wykorzystaniem chmury przemawiają też dodatkowe możliwości niektórych tego typu usług takich jak choćby Google Drive, w przypadku którego mamy nawet możliwość edytowania niektórych typów plików oraz ich tworzenia bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej.