Adres danej strony jest poniekąd jej wizytówką gdyż to w końcu na bazie adresu często budowana jest marka danego serwisu i rozpoznawalność wśród użytkowników. Dlatego właśnie powinno się unikać długich, skomplikowanych adresów, które ciężko jest wykreować na markę ale przede wszystkim ciężko jest zapamiętać. Obecnie w czasach powszechnej dostępności zwykłych domen i możliwości zarejestrowania praktycznie dowolnego adresu (o ile oczywiście jest wolny) problem zbyt długich adresów nie jest już tak dokuczliwy jak kiedyś.

Nadal jednak są sytuacje w których przydałaby się możliwość skrócenia adresu i uczynienia go bardziej przystępnym dla użytkownika. Przykładem może być choćby wykorzystanie subdomeny którą zazwyczaj otrzymujemy w ramach wykupionego hostingu. Powszechnie że tego typu subdomena nie jest zbyt atrakcyjna ze względu na swoją konstrukcję, którą stanowi zazwyczaj nazwa naszego konta na danym hostingu i nazwa samej firmy hostingowej.

Na szczęście istnieje możliwość poradzenia sobie w takiej sytuacji poprzez wykorzystanie aliasu. Stanowi on alternatywny adres strony do której zostanie przypisany dzięki czemu zamiast posługiwać się adresem typu: arthego.nazwa.pl (subdomena konta hostingowego) można mieć alias wyglądający np. tak: strona.bo.pl. Oczywiście podany alias jest tylko przykładem a w miejscu pierwszego członu (strona) możemy podać cokolwiek a drugi człon (bo) zależy od serwisu oferującego aliasy z którego usług zdecydowaliśmy się skorzystać.

Tak czy inaczej alias to doskonałe rozwiązanie w sytuacji gdy z jakiś powodów potrzebuje się alternatywnego adresu dla strony internetowej. Poniżej przedstawiamy listę serwisów oferujących darmowe aliasy dla stron internetowych:

  • aliasy.pl
  • bo.pl
  • url.pl
  • 5v.pl
  • 1k.pl