Zakup domeny to jeden z wydatków z którymi trzeba się liczyć chcąc uruchomić własną stronę internetową. Jeśli wykupujemy jedną ze standardowych domen takich jak pl, net, info czy eu to wydatek ten nie jest zbyt duży i zazwyczaj nie przekracza kilkunastu złotych. Jednak nasza wrodzona chęć oszczędzania zawsze skłania nas do szukania oszczędności nawet tam gdzie nie ma to często większego sensu a więc w tym przypadku właśnie w domenach.

Dla jednych darmowa domena to mit a dla innych po prostu przejaw zwykłego skąpstwa jednak prawda jest taka że są sposoby na to aby domenę pozyskać za darmo. Najczęściej wykorzystywaną metodą są promocje organizowane choćby przez az.pl czy home.pl. W ramach takich promocji często zdarza się że możemy za darmo zarejestrować nawet więcej niż jedną domenę. Trzeba jednak liczyć się z tym że w takich promocjach najczęściej zawarty jest jakiś haczyk, który sprawia że ta darmowa rejestracja domen wiązać się będzie jednak z dodatkowymi opłatami lub w dłuższej perspektywie czasu okaże się niezbyt opłacalną inwestycją. Wszystko dlatego, że darmowe domeny to często dodatek np. dla osób wykupujących hosting w danej firmie.

Innym problemem jest wspomniana już opłacalność a wszystko dlatego że przeróżne promocje związane z możliwością rejestrowania darmowych domen organizują firmy w których koszty przedłużania domen są dość wysokie, tak więc realnie to co zaoszczędzimy na samej rejestracji wydamy później na przedłużanie swoich nowych domen. Na dobrą sprawę w takich przypadkach można byłoby korzystać z tego typu promocji a następnie przed upływem roku przenosić domenę gdzieś gdzie koszt przedłużenia jest mniejszy. Problem jednak w tym, że często firmy zabezpieczają się na taką ewentualność i zastrzegają w regulaminie promocji, że te darmowe domeny trzeba przynajmniej raz przedłużyć a więc trzymać je w danej firmie przynajmniej jeden rok.

Jednak dostawcy usług hostingowych oferują też inną formę darmowych domen. W tym wypadku jednak nie są to pełnowartościowe domeny lecz jedynie subdomeny najczęściej tworzone w ramach domeny danej firmy hostingowej. Taką subdomenę bardzo często otrzymujemy podczas rejestracji konta hostingowego. Niewątpliwie jej wadą jest niska atrakcyjność ze względu na nazwę gdyż najczęściej jest ona tworzona na podstawie loginu wykorzystanego przy rejestracji. Dla wielu problemem może być również brak możliwości przeniesienia takiej subdomeny do innej firmy. Niewątpliwą zaletą natomiast fakt, że mamy ją niejako gratis do naszego hostingu choć oczywiście tylko tak długo jak będziemy nasze konto hostingowe gdyż w momencie rezygnacji z niego subdomena przepadnie.