Forum to uniwersalne i sprawdzone narzędzie do komunikacji w obrębie danej grupy/społeczności użytkowników. Przy obecnie dostępnych rozwiązaniach jest stworzenie nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać. Znacznie większym wyzwaniem okazuje się zazwyczaj zainteresowanie użytkowników bez których udziału w końcu żadne forum nie może funkcjonować.

Jeśli jednak chcemy postawić forum dla określonej, w dodatku niezbyt dużej społeczności użytkowników (np. grupy studentów z danego kierunku studiów na naszej uczelni) to mamy ułatwione zadanie w kwestii określania konkretnych wymagań jakie powinien spełniać hosting na którym zostanie ono postawione. Grupa potencjalnych użytkowników nie jest w takim wypadku duża tak więc jest możliwość oszacowania ich maksymalnej ilości. Dodatkowo ze względu na wyspecjalizowaną rolę jaką pełni takie forum często też ruch na nim nie jest zbyt duży.

Może się zatem okazać, że w niektórych przypadkach wystarczy nawet darmowy hosting, który często miewa dość spore ograniczenia jednak w przypadku forum o niewielkim zasięgu może się sprawdzić.