Nie da się ukryć że rozwój Internetu i powstawanie coraz większej ilości stron internetowych wpływa na dostępność atrakcyjnych domen. W przypadku popularnych końcówek takich jak .com, .net czy nasze rodzime .pl coraz trudniej jest znaleźć atrakcyjny adres. Jednak to nie tylko coraz większa ilość stron internetowych odpowiada za taki stan rzeczy choć niewątpliwie jest to jedna z najważniejszych o ile nie najważniejsza przyczyna.

Swój wkład w sytuację mają również domainerzy a więc osoby zajmujące się handlem domenami i pozyskujące atrakcyjne adresy najczęściej po to aby je kiedyś sprzedać z zyskiem. Oczywiście gdy trafimy na domenę wykupioną przez kogoś takiego to zazwyczaj istnieje możliwość jej odkupienia o ile oczywiście złożymy atrakcyjną dla domainera ofertę.

Pewien wpływ na dostępność domen miało też wprowadzenie nowych rozszerzeń takich jak .expert czy .website, które w naturalny sposób zwiększyły pulę dostępnych adresów. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego że i w tym przypadku najbardziej atrakcyjne adresy zostały szybko wykupione. Nadal jednak dostępnych jest wiele adresów a dodatkowo specyfika tych nowych końcówek sprawia, że dobierając umiejętnie nazwę można z nimi tworzyć całkiem ciekawe połączenia.

Jeśli sami myślimy o wykupieniu domeny na potrzeby swojej strony internetowej, bloga czy jakieś projektu związanego z Internetem to warto zajrzeć na stronę jednego z rejestratorów domen gdzie szybko sprawdzimy czy interesujący nas adres jest wolny. Przy okazji otrzymamy też sugestię co do tego z jakimi alternatywnymi końcówkami można zarejestrować interesującą nas nazwę.

Oczywiście zawsze można rozejrzeć się wśród zarejestrowanych adresów, z których część wygasa i będzie szansa je przechwycić a inne są mogą być akurat wystawione na sprzedaż czy to przez wspomnianych już domainerów czy też dotychczasowych posiadaczy, którym z jakiś powodów dana domena nie jest już potrzebna. W obu przypadkach warto od czasu do czasu zaglądać na strony takie jak AfterMarket gdzie czeka na nas wiele ofert zakupu domen a także przechwycenia tych które już wygasły albo wkrótce będą wygasać.