Przez długi czas to właśnie limit transferu wydawał się najpoważniejszym ograniczeniem nakładanym przez firmy hostingowe i mogącym sprawić problemy w przypadku posiadanie sporego serwisu cieszącego się w dodatku zainteresowaniem użytkowników a co za tym idzie sporym ruchem. Z czasem jednak sporo się zmieniło zarówno w kwestii tworzenia stron internetowych i technologii do tego wykorzystywanych jak i w kwestii limitów na hostingach. Obecnie bez trudu znaleźć można w rozsądnej cenie hosting zachwalający wśród swoich atutów brak limitu transferu.

Wcale jednak nie oznacza to że taki hosting nie nakłada nas limitów i możemy na nim trzymać gigantyczne serwisy obsługujące w ciągu miesiąca ruch liczony w setkach tysięcy czy milionach użytkowników. W końcu gdyby tak było to nikt nie wydawałby niepotrzebnie środków na VPSy czy serwery dedykowane. Limity są jednak w ofertach często nie rzucają się w oczy gdyż dotyczy parametrów które pozornie większości użytkowników nie interesują a więc np. maksymalnej liczby uruchomionych procesów, obciążenia procesora czy wykorzystanej pamięci.

W typowych ofertach hostingów najważniejsze dane to:

  • pojemność
  • dopuszczalny transfer
  • ilość baz danych
  • limit podpiętych domen

To są parametry które przede wszystkim rzucają się w oczy po wejściu na stronę ofertową i to na nie większość użytkowników przede wszystkim zwraca uwagę. Żyjemy jednak w czasach gdy nawet pozornie prosty system CMS taki jak WordPress gdy zostanie rozbudowany o kilkanaście wtyczek i będzie na nim postawiony spory serwis internetowy ze znacznym ruchem potrafi znacznie obciążyć taki hosting i sprawić że przekroczymy limity na hostingu który pozornie ich nie ma.

Zapewne się zastanawiacie jak to jest możliwe. Odpowiedź jest prosta, wszystko za sprawą dodatkowych parametrów takich jak wspomniane wcześniej wykorzystanie pamięci czy obciążenie procesora. W ich przypadku nakładane są różne limity czasami większe a czasami mniejsze jednak praktycznie zawsze jakieś. W przypadku chętnie stosowanych systemów zarządzania treścią takich jak WordPress czy Joomla ich przekroczenie wcale nie jest aż takie trudne. Wystarczy że zgra się kilka czynników takich jak niezbyt dobrze zoptymalizowany szablon, zbyt dużo wtyczek, spory ruch i rozmiar strony i problem gotowy.

Oczywiście w wielu przypadkach może się okazać że tego typu limity nie będą przeszkadzać w żaden sposób jednak warto sobie zdawać sprawę z ich istnienia gdyż mogą się okazać kłopotliwe w przypadku rozwoju prowadzonej strony internetowej.