W przypadku blogów mówimy zazwyczaj o stronach, których nie cechuje odwiedzalność na poziomie dużych portali internetowych choć oczywiście są w tej kwestii pewne wyjątki. Jednak w zdecydowanej większości przypadków do obsłużenia ruchu wystarcza zwykły hosting internetowy. O tym jakie powinien mieć parametry powinien więc decydować w głównej mierze rodzaj prowadzonego bloga a także to na jakim skrypcie jest lub zostanie postawiony.

W kwestii skryptu sprawa jest prosta gdyż zazwyczaj wykorzystany zostaje jeden z popularnych CMSów takich jak WordPress, który jest najchętniej wykorzystywany do prowadzenia bloga. W takim przypadku zazwyczaj wystarczy się tylko upewnić czy dany hosting zapewnia obsługę PHP oraz baz MySQL w odpowiedniej wersji.

Jeśli chodzi o drugi element który należy brać pod uwagę a więc typ prowadzonego bloga to może on mieć już większy wpływ na dokonany wybór. W przypadku typowego bloga opartego głównie na tekstach wzbogacanych niekiedy o jakieś dodatkowe grafiki czy zdjęcia wybór mamy właściwie nieograniczony gdyż właściwie każdy hosting sprosta takiemu rodzajowi bloga. Sytuacja wygląda już jednak nieco inaczej w przypadku blogów na których główną wartość będą stanowić materiały takie jak zdjęcia czy filmy.

W takim wypadku konieczne będzie już zwrócenie uwagi na parametry takie jak pojemność oferowanego konta hostingowego czy zapewniany miesięczny transfer. Oczywiście wiele zależeć będzie od tego czy materiały te będziemy trzymać na tym samym hostingu co bloga czy np. w przypadku filmów zdecydujemy się na opublikowanie ich w serwisie takim jak choćby YouTube.