Pomimo rozwoju portali społecznościowych fora internetowe nadal są dość popularną formą komunikowania się konkretnych społeczności. Jeśli jednak forum dyskusyjne ma poprawnie funkcjonować to koniecznie musi być postawione na sprawdzonym, stabilnym hostingu. Wzrost ruchu na typowych stronach internetowych często dość ciężko jest przewidzieć a co za tym idzie dobrać w porę odpowiedni hosting tak aby nie trzeba było go zbyt szybko wymieniać na lepszy właśnie z powodu zbyt dużego ruchu.

Specyfika forum jest jednak taka że jeszcze trudniej jest przewidzieć potencjalny ruch gdyż w znacznie większym stopniu opiera się on na zachowaniu społeczności i to zarówno nowych użytkowników, których przyrost może być naprawdę nieprzewidywalny jak i tych obecnych, który przecież też regularnie będą zaglądać na forum. Jednak nieprzewidywalność ruchu i jego ewentualnych wzrostów to tylko jedna kwestia o której trzeba pamiętać. Wybierając hosting dla forum nie można bowiem też zapomnieć o kwestii ilości treści tworzonej przez użytkowników. W miarę rozwoju liczby użytkowników i wzrostu popularności na forum będzie się pojawiać coraz więcej wpisów.

Dlatego jedną z istotnych kwestii jest zwrócenie uwagi na to czy dany hosting nie narzuca nam jakiś ograniczeń w kwestii bazy danych, która z czasem będzie rosnąć wraz ze zwiększającą się liczbą postów oraz piszących je użytkowników. Obecnie już większość hostingów nie nakłada ograniczeń na rozmiar baz danych lecz ewentualnie na ich ilość. To akurat nie jest w tym przypadku szczególnie uciążliwe ograniczenie o ile oczywiście nie planujemy na danym hostingu stawiać dodatkowych stron, które również będą korzystać z bazy danych.