Każdy z nas z pewnością pamięta czasy gdy wspólnie ze znajomymi walczył na wirtualnych arenach w grach takich jak Counter Strike czy Quake 3. Wtedy wystarczyło, że jedna osoba postawiło szybko serwer reszta podpięła się do niego i już mogliśmy się cieszyć wspólną rozgrywką. Rynek gier sieciowych jednak nieustannie się zmienia dążąc coraz bardziej w stronę profesjonalnych rozwiązań mających na celu zapewnienie maksymalnego komfortu rozgrywki.

To właśnie doprowadziło do powstania rynku hostingu gier. Za odpowiednią opłatą zyskujemy dostęp do profesjonalnego serwera zarządzanego znajdującego się pod opieką fachowców reagujących na wszelkie usterki i podpiętego do bardzo szybkich łączy, które są gwarancją odpowiedniej wydajności nawet przy dużej liczbie graczy. Zaletą takiego rozwiązania są też niższe pingi, które w wypadku dynamicznych gier takich jak Counter Strike czy Team Fortress mogą przesądzić o naszym zwycięstwie lub porażce.

Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że ponoszone koszty możemy dostosować do swoich potrzeb, gdyż w większości wypadków wykupujemy tak zwane sloty. Jeśli zatem potrzebujemy zagrać rozegrać pojedynek w Counter Strike ze znajomymi możemy np. wykupić 5 slotów, które nie narażą nas na zbyt wysokie wydatki. Niektóre firmy oferujące hosting gier zapewniają również dodatkowe usługi takie jak backup danych czy możliwość przetestowania serwera i jego wydajności w konkretnej grze.

Jak zatem widać zdecydowanie się na profesjonalny hosting gier ma wiele zalet:

  • niskie koszty (dostosowane do wymagań – liczby graczy)
  • profesjonalne wsparcie techniczne
  • wydajność (dzięki odpowiedniej lokalizacji i wydajnym łączom pingi są niskie a rozgrywka komfortowa)