Każdy kto chce prowadzić biznes w sieci powinien sobie zdawać sprawę z tego jak ważne jest stabilne funkcjonowanie sklepu internetowego. Ta stabilność w pewnym stopniu zależy od skryptu na jakim działa sklep jednak kluczowe znaczenie ma sprawne funkcjonowanie hostingu. Czym większy jest sklep tym większa jest również ilość informacji przechowywanych w bazie danych. Odpowiedni hosting musi zatem oferować nie tylko odpowiednio wiele miejsca na bazę danych ale też właściwą jej wydajność.

Nie bez znaczenia są rzecz jasna też podstawowe parametry takie jak dostępny miesięczny transfer czy ilość miejsca na serwerze. Z racji tego że w początkowym okresie sklep nie musi jeszcze obsługiwać zbyt dużego ruchu to na start zazwyczaj wystarcza podstawowe konto hostingowe z oferty danej firmy. Nie ma co na początku niepotrzebnie przepłacać i wykupywać najdroższego pakietu tylko dlatego że spodziewamy się że kiedyś będzie duży ruch. Większość firm oferujących hosting zazwyczaj umożliwia bezproblemowe przejście na lepszy pakiet hostingu. Warto dopytać o taką możliwość w firmie na której usługi się zdecydujemy gdyż wtedy można dokupić odpowiednio lepsze parametry dopiero gdy będą one naprawdę potrzebne by obsłużyć rosnący ruch.

W przypadku prowadzenia sklepu internetowego nie można też zapominać o kwestii kopii bezpieczeństwa, gdyż usterka bazy danych w przypadku sklepu internetowego i brak możliwości szybkiego skorzystania z kopii zapasowej oznacza znaczne straty zarówno finansowe jak i wizerunkowe. Oczywiście w każdej chwili taką kopię wykonać można samemu jednak nie każdy posiada wiedzę wystarczającą aby to zrobić a poza tym ludzka pamięć bywa zawodna i nie każdy będzie pamiętał o samodzielnym wykonywaniu odpowiedniej kopii. Warto więc dowiedzieć się od firmy oferującej hosting o to jak często jest wykonywana kopia naszych danych i czy ewentualnie istnieje możliwość samodzielnego definiowania jak często ma być wykonywana.

Tą kwestię najlepiej przetestować bezpośrednio na danym hostingu wykorzystują okres testowy, który oferuje spora część hostingów i który nie wiąże się dla nas z żadnymi opłatami a pozwala sprawdzić w praktyce jakość danego hostingu.