Zdjęcia i różnego rodzaju pliki graficzne są każdego dnia chętnie publikowane na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Google+ a także blogach czy przeróżnych hobbystycznie prowadzonych stronach. Jest jednak też grupa użytkowników, którzy chcąc pochwalić się zdjęciami choćby ze znajomymi napotykają problem, gdyż nie posiadają własnej strony internetowej a do mediów społecznościowych z różnych powodów nie są specjalnie przekonani.

Wprawdzie są alternatywne sposoby takie jak choćby email jednak w przypadku chęci podzielenia się większą liczbą plików z kilkoma czy nawet kilkunastoma osobami nie jest to rozwiązanie zbyt praktyczne. Na szczęście dla takich osób istnieje rozwiązanie w postaci hostingu zdjęć a więc usługi dedykowanej właśnie przechowywaniu zdjęć, którymi chcemy się w łatwy sposób podzielić z innymi. Obsługa tego typu serwisów jest banalnie prosta gdyż zazwyczaj wystarczy tylko wskazać, którymi plikami chcemy się podzielić a następnie poczekać chwilę aż zostaną przesłane na serwer. W efekcie dostajemy gotowy link, który wystarczy podesłać odpowiednim osobom. Tego typu usługa z powodzeniem sprawdzi się też w sytuacji gdy będziemy chcieli umieścić zdjęcie na forum czy też np. wzbogacić o dodatkowe zdjęcia aukcję w serwisie Allegro.

Warto więc przyjrzeć jakie serwisy mamy do dyspozycji w przypadku chęci skorzystania z hostingu zdjęć:

Nazwa hostingu Dodatkowe uwagi
iv.pl Jeśli nie założymy konta w serwisie wgrane przez nas pliki wygasną po 14 dniach
Akceptowane formaty plików: .JPEG, .JPG, .GIF, i .PNG
zapodaj.net Akceptowane formaty to: .bmp, .jpg, .jpeg, .gif, .png
Maksymalny rozmiar pliku: 6.66 MB
tinypic.pl Maksymalny rozmiar: 2 MB
Można wgrać maksymalnie 2 pliki
fotosik.pl Na raz można wgrać maksymalnie 10 zdjęć
Limit transferu (miesięczny): 1GB
Limit dodawanych zdjęć: 100
zapisz.net Dopuszczalny rozmiar pliku: 3 MB.
Formaty plików akceptowane przez serwis: gif, jpg, jpeg, png
fotowrzut.pl W przypadku wgrywania zdjęć spakowanych do archiwum (zip, rar) obowiązuje jedynie limit wielkości takiego archiwum wynoszący 50MB. Przy wgrywaniu pojedynczego zdjęcia (jpg, png) limit wielkości to 3 MB
hosting-zdjec.pl Dopuszczalny rozmiar pliku: maksymalnie 1 MB
Akceptowane rodzaje plików: gif, jpg, jpeg, png

Każdego kto oczekuje jednak większej funkcjonalności zachęcamy do zapoznania się z ofertą zagranicznych serwisów, które ciężko określić już mianem jedynie prostych hostingów zdjęć gdyż ich funkcjonalność wykracza znacznie dalej i zapewnia możliwość kompleksowego zarządzania swoją kolekcją fotografii. Poniżej lista najciekawszych tego typu serwisów:

  • smugmug.com
  • flickr.com
  • dropshots.com
  • imageshack.com
  • photobucket.com
  • imgur.com