Jednym z najpopularniejszych serwisów wykorzystywanych do przechwytywania domen jest Aftermarket. Dlatego właśnie to na jego przykładzie zademonstrujemy jak przechwycić konkretną domenę.

Na początek musimy zalogować się do naszego konta w serwisie (jeśli jeszcze go nie posiadamy to musimy przejść proces rejestracji, który na szczęście jest bardzo prosty i wymaga tylko podania kilku najważniejszych informacji). Po zalogowaniu z menu „Przechwytuj” wybieramy opcję „Wygasające domeny”.

Przechwytywanie domeny - krok 1

Następnie musimy wybrać z jakiej kategorii domeny potrzebujemy. W Aftermarkecie dostępnych jest naprawdę wiele grup tematycznych co powinno pozwolić każdemu na precyzyjne określenie z jakiej kategorii domen potrzebuje.

Przechwytywanie domeny - krok 2

Teraz możemy się zapoznać z listą domen z wybranej przez nas kategorii. Przy każdej widzimy podstawowe informacje z nią związane, dzięki czemu możemy dowiedzieć się choćby kiedy wygasła czy jak dużo zaindeksowanych podstron posiadała gdy jeszcze funkcjonował na niej jakiś serwis internetowy. Gdy już zdecydujemy się na konkretną domenę wystarczy w nią kliknąć.

Przechwytywanie domeny - krok 3

Po wybraniu domeny widzimy podsumowanie informacji na jej temat. Mamy też możliwość wyboru priorytetu przechwycenia. W trybie normalnym szanse na przechwycenie są większe jednak równocześnie musimy się też liczyć z większą kwotą do zapłaty po udanym przechwyceniu. W trybie niskim szansa jest odpowiednio mniejsza jednak i ewentualny koszt jest niższy. W przypadku domen o niezbyt popularnych nazwach czy dotyczących naprawdę niszowych branż można spróbować przechwytywania z niskim priorytetem. Gdy już podejmiemy decyzję wystarczy kliknąć w przycisk „Przechwyć domenę”.

Przechwytywanie domeny - krok 4

Jeśli domena wygasła już jakiś czas temu i oprócz nas nikt nie zgłosił się do jej przechwycenia to jest spora szansa, że już po kilkunastu minutach otrzymamy informację, że przechwytywanie wybranej przez nas domeny się powiodło. Jeśli jednak domena dopiero co wygasła to musimy jakiś czas odczekać. Jeśli nikt oprócz nas nie zechciał jej przechwycić to operacja również skończy się sukcesem. Gdy jednak okaże się, że byli również inni chętni na przechwycenie wybranej przez nas domeny to konieczne będzie przeprowadzenie licytacji w której wygra ten kto zaoferuje najwięcej za zakup domeny.