Wiek domeny to parametr istotny szczególnie dla osób mających już jakieś pojęcie o pozycjonowaniu stron i kwestii tego jak bardzo użyteczna może być odpowiednia dobrana domena zarejestrowana kilka lat temu. Obecnie zdobycie tego typu domen nie jest wcale trudne za sprawą serwisów dających możliwość ich przechwytywania. Pozostaje jednak kwestia tego jak sprawdzić faktyczny wiek interesującej nas domeny.

Okazuje się że wcale nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim wystarczy sięgnąć do podstawowego źródła informacji na temat domen a więc bazy Whois. Tam znajdujemy wszelkie informacje na temat tego kto jest właścicielem domeny, do jakich serwerów DNS jest obecnie przypisany czy też kiedy ewentualnie wygasa. Znajdziemy tam również informację o tym kiedy została zarejestrowana pierwszy raz a więc właśnie to co w tym przypadku interesuje nas najbardziej.

Dane Whois pozyskać możemy za pośrednictwem jednego z następujących serwisów:

  • who.is
  • whois.net
  • whois.domaintools.com

Po podaniu adresu domeny którą chcemy sprawdzić dostaniemy wykaz konkretnych danych na jej temat.

Interesująca nas informacja znajduje się w polu created definiującym datę pierwszej rejestracji sprawdzanej domeny.

Interesując się historią danej domeny warto też skorzystać z Wayback Machine. Jest to serwis tworzący kopie wielu stron internetowych jeśli więc domena która nas interesuje istnieje już dłuższy czas to jest spore prawdopodobieństwo że Wayback Machine ma ją swojej bazie. Dzięki temu możemy się przekonać czy na domenie która istniej już kilka lat funkcjonował jakiś serwis internetowy czy przez większość tego czasu była ona nieużywana a co za tym idzie na zbyt duży bonus wynikający z jej historii raczej nie mamy co liczyć.