Rejestracja nowej domeny jest procesem niezwykle prostym. Powinna być jednak poprzedzona starannym przemyśleniem tego jaka nazwa będzie najlepsza dla naszej strony internetowej, będzie najlepiej oddawać to co chcemy tam zaprezentować użytkownikom.

Jedną z istotnych cech jest długość domeny. Im nazwa będzie dłuższa tym trudniej może być ją zapamiętać i istnieje większe prawdopodobieństwo, że użytkownik pomyli się podczas wpisywania takiego adresu. Załóżmy np. że chcemy prowadzić sklep z okularami, postawcie się na miejscu klientów i odpowiedzcie sobie na pytanie jaki adres byłby dla Was łatwiejszy do zapamiętania: okulary.pl czy sklep-z-okularami24.waw.pl?

Warto też dobrać ją tak by w pewien sposób informowała użytkowników co mogą pod nią znaleźć. Wybór domeny, która będzie sugerowała zupełnie inną zawartość odwiedzanej strony z pewnością nie jest dobrą decyzją. Jeśli np. wybierzemy domenę karmnix.pl a chcemy handlować karmą dla psów to użytkownicy mogą czuć sie zakłopotani gdyż nazwa może im równie dobrze zasugerować, że sprzedajemy karmniki dla ptaków. Oczywiście od tej reguły jest pewien wyjątek związany z chęcią wykorzystanie nazwy naszej firmy jako domeny. Logiczne bowiem jest, że nazwa naszej firmy nie zawsze musi jednoznacznie wskazywać na rodzaj prowadzonej przez nas działalności.

Jeśli będziemy chcieli zarejestrować nazwę dwuczłonową to warto zdecydować się na zakup dwóch domen (wersji pisanej razem a także takiej z myślnikiem pomiędzy dwoma słowami). Dobrą praktyką jest unikanie nazw w których bezpośrednio obok siebie występują bardzo podobne litery np. l obok i.

Decydując się na rejestrację nowej domeny stajemy również przed decyzją co do jej końcówki. W naszym kraju co oczywiste najpopularniejsza jest obecnie końcówka .pl i to od niej powinniśmy rozpocząć szukanie wolnej nazwy. Jeśli nazwa domeny, którą sobie wybraliśmy jest w przypadku .pl zajęta to warto sprawdzić inne takie jak .net, .info czy .org. Jeśli prowadzimy międzynarodową działalność to warto rozważyć wybór końcówki .eu lub .com.

Gdy już wybierzemy nazwę domeny to warto zrobić prosty test wśród znajomych. Po pierwsze warto ich zapytać co sądzą o takiej domenie a po drugie spróbować im przedyktować nazwę przez telefon w celu sprawdzenia czy będą w stanie poprawnie ją zapisać. W przypadku chęci prowadzenia biznesu w sieci często może się zdarzać, że będziemy musieli podać adres naszej strony przez telefon tak więc warto upewnić się, że nie będzie problemów z jego przedyktowaniem.