Wielu z nas zastanawia się nad tym jaki wybrać hosting zarówno przy stawianiu swojej pierwszej w życiu strony jak i przy ewentualnych projektach. Oczywiście nie zakładamy póki co wykorzystywania rozwiązań takich jak serwery dedykowane czy VPSy gdyż są one polecane już przy naprawdę dużych serwisach lub po prostu projektach generujących duże obciążenie ze względu na swoją złożoność lub ilość odwiedzających użytkowników.

Przy wyborze użytkowników musimy zwrócić uwagę na kilka parametrów:

1. Pojemność

Różne firmy oferujące nam hosting stron internetowych oferują różne pojemności kont. W tym wypadku spore znaczenie ma to czy zamierzamy na naszej stronie umieszczać dużo treści multimedialnych i czy wszelkie materiały takie jak zdjęcia filmy itp. zamierzamy trzymać na hostingu czy będziemy linkować do zewnętrznych źródeł. Warto już w tym momencie uwzględnić fakt, że nasza strona może się z czasem rozrastać. Nie powinniśmy zatem wybierać hostingu, który zapewni nam miejsce na styk, gdyż szybko okaże się on barierą dla rozwoju naszej strony.

2. Miesięczny transfer

Obecnie spora część firm zapewniających hosting oferuje już nielimitowany transfer miesięczny jednak warto się upewnić czy jest tak również w przypadku firmy, której usługami jesteśmy zainteresowani. Ograniczony miesięczny transfer dla startującej strony nie będzie najmniejszym problemem jednak jeśli nasz serwis wzbudzi zainteresowanie i zacznie przyciągać coraz większą liczbę użytkowników to z czasem możemy mieć problemy utrzymywaniem się w danym limicie transferu.

3. Obsługa baz danych

Serwisy korzystają obecnie powszechnie z baz danych danych, nawet popularne CMSy takie jak WordPress czy Joomla wymagają bazy danych do przechowywania naszych wpisów na stronie i innych danych. Warto więc dowiedzieć się czy hosting obsługuje bazy danych a także jakie są ograniczenia co do ich wielkości i ilości.

4. Wsparcie dla technologii webowych

Ze stronami wykonanymi w HTMLu poradzi sobie właściwie każdy hosting. Podobnie jest już z bardziej rozbudowanymi witrynami opartymi na języku PHP. Jeśli jednak zamierzamy tworzyć stronę lub aplikację webową w jakiejś mniej popularnej technologii to warto dokładnie sprawdzić czy będzie ona mogła być uruchomiona na hostingu, który chcemy wykupić. Dotyczy to choćby technologii takich jak Ruby czy Python.

Dodatkowe bonusy

Dla niektórych cennym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnego hostingu mogą być również różnego rodzaju bonusy w postaci możliwości darmowej rejestracji dodatkowych domen czy kuponu na kampanię Google AdWords. Pamiętajmy jednak, że pozornie atrakcyjne bonusy wcale nie muszą okazać się aż atrakcyjne w praktyce. Przykładowo może się okazać, że o ile otrzymamy kilka domen za darmo to koszt ich przedłużenia za rok będzie już nieadekwatnie wysoki.