Dzięki założeniu opcji na wybraną domenę możesz sobie zarezerwować prawo do jej rejestracji w przypadku gdy zacznie wygasać np. z powodu nieprzedłużenia jej przez dotychczasowego właściciela. Na domenę może być jednocześnie nałożona tylko jedna opcja dzięki czemu masz gwarancję że gdy tylko nadarzy się odpowiednia szansa zarezerwujesz sobie możliwość rejestracji upatrzonej domeny. Standardowy okres ważności opcji to 3 lata.

Proces rejestracji opcji bardzo przypomina proces rejestracji domeny. W większości przypadków wystarczy więc wpisać interesującą nas nazwę i jeśli okaże się że na daną domenę nie została jeszcze nałożona opcja będziemy mogli aktywować własną opcję na tej domenie. Dla ułatwienia pokażemy jednak jak zakłada się opcję na domenę na przykładzie serwisu AfterMarket.

Po zalogowaniu się do panelu z menu „Domeny” wybieramy „Rejestruj opcje”.

Następnie podajemy adresy interesujących nas domen. Jeśli chcemy podać więcej niż jedną poszczególne adresy wpisujemy jeden pod drugim (w każdej linijce może znajdować się tylko jedna domena).

Po kliknięciu w przycisk „Sprawdź dostępność opcji” następuje weryfikacji czy dla podanej domeny jest możliwe założenie opcji. Jeśli będzie istnieć taka możliwość zobaczymy podsumowanie informujące nas o koszcie opcji. Jeśli jesteśmy zdecydowani na założenie opcji klikamy „Rejestruj opcje”.