Rejestrując domenę nie zawsze mamy w danej chwili wolne środki aby ją opłacić. Właśnie dlatego mamy możliwość albo natychmiastowej płatności albo też zapłaty z opóźnieniem po pewnym czasie. Rezerwacja domeny jest właśnie okresem w którym rejestrator domen oczekuje na płatność za domeny które wskazaliśmy do rejestracji.

Dzięki temu mamy pewność że przez te kilkanaście dni nikt nie zarejestruje upatrzonej przez nas nazwy bowiem każda próba rejestracji przez kogoś innego zarezerwowanej przez nas domeny będzie się kończyła niepowodzeniem.

Rezerwacja wygasa jednak jeśli w odpowiednim czasie (zazwyczaj jest to 14 dni) nie dokonamy wpłaty za rejestrację. Domena trafia wtedy ponownie do puli wolnych nazw dzięki czemu może ją zarejestrować dowolny użytkownik. Zarezerwowana domena do momentu zapłaty za rejestrację nie jest aktywna, tak więc nie jest możliwe korzystanie z niej. W przypadku domeny eu oraz domen globalnych rezerwacja nie jest możliwa i konieczne jest ich natychmiastowe opłacenie podczas rejestracji.