Praktycznie każdy hosting ma jakieś limity które jeśli nasz serwis internetowy będzie się rozwijał prędzej czy później zostaną przekroczone. W takim jednak wypadku nie ma co na zapas panikować gdyż czasami może się okazać nie trzeba jeszcze kupować droższego pakietu hostingowego czy przenosić się na serwer dedykowany lub VPS. Czasami może się bowiem okazać że przekroczone limity wcale nie są związane ze zbyt dużą liczbą odwiedzających nas użytkowników a zupełnie innymi czynnikami.

Jeśli już jednak wiemy że przekraczamy limity naszego hostingu to przede wszystkim należy zacząć od identyfikacji która domena jest ewentualnie temu winna. Jeśli na jednym hostingu trzymamy wiele stron może się okazać że wcale nie ma konieczności przenoszenia ich wszystkich gdyż to jeden konkretny serwis generuje zwiększone obciążenie. Jeśli już ustalimy winowajcę zamieszania lub po prostu mamy jedną stronę to należy zajrzeć do logów udostępnianych przez zdecydowaną większość firm hostingowych aby zorientować się czy przyczyną zwiększonego obciążenia jest nadmierny ruch a jeśli tak to jakie jest jego źródło.

  1. Atak na stronę
  2. Może się bowiem zdarzyć że nasza witryna jest atakowana i to działania z tym związane są winne znacznemu obciążeniu hostingu. Liczne połączenia mogą być np. związane z próbą łamania zabezpieczeń naszego serwisu lub też mieć na celu jedynie przeciążenie go a co za tym idzie uczynienie niedostępnym przynajmniej na jakiś czas.

  3. Roboty
  4. Znaczny ruch dość dziwnego pochodzenia może być też efektem działania rożnego rodzaju robotów indeksujących. W przypadku robotów wyszukiwarek takich jak Google czy Bing raczej nie możemy sobie pozwolić na ich całkowite blokowanie gdyż to mogłoby negatywnie wpłynąć na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Zazwyczaj to jednak nie roboty najpopularniejszych wyszukiwarek są największym problemem a różnego rodzaju crawlery zbierające dane dla przeróżnych

  5. Całkowity brak lub słaba optymalizacja strony
  6. Obecnie tworzone serwisy internetowe często są pełne rożnego rodzaju treści multimedialnych takich jak zdjęcia czy filmy. Zazwyczaj wykorzystują również różnego rodzaju dodatkowe moduły czy wtyczki i niestety to wszystko nie pozostaje bez wpływu na zarówno na szybkość działania takich witryn jak i generowane przez nie na hostingu obciążenie. Winna może być zarówno zbyt duża liczba zdjęć czy ich rozmiar jak i źle dobrane wtyczki do stosowanego systemu CMS.

  7. Cron
  8. Może się okazać że na naszym hostingu wywoływane są cyklicznie poprzez harmonogram zadań cron jakieś skrypty wykorzystywane np. przez różnego rodzaju narzędzia jakie mogliśmy zainstalować na hostingu.