Domeny internetowe sprawdzać możemy na wiele sposobów zależnie od tego czego na ich temat chcemy się dowiedzieć. Podstawową kwestią jest to czy domena jest wolna co możemy zweryfikować wchodząc na stronę praktycznie dowolnego rejestratora domen i wpisując nazwę interesującej nas domeny.

Jeśli okaże się, że jest już zarejestrowana warto sprawdzić kto jest jej właścicielem, kiedy została zarejestrowana czy też kiedy wygasa. Informacje te możemy zdobyć dzięki systemowi WHOIS który dostarczy nam także informacji na temat aktualnych serwerów DNS przypisanych do domeny oraz tego w jakiej firmie została zarejestrowana.

Jeśli jesteśmy przy temacie sprawdzania domen to nie możemy oczywiście też zapominać o kwestii SEO a więc branży która bardzo ceni wartościowe domeny. W tym jednak wypadku wartość domeny to nie jej nazwa choć i ta bywa istotna.

Znacznie istotniejszy jest wiek domeny, który tak jak już wspomniano można sprawdzić korzystając z WHOIS a także profil linków do niej prowadzących i to jakiego rodzaju strona czy strony były na niej postawione. Odpowiednio linkowana domena na której dodatkowo funkcjonowała wartościowa witryna internetowa to prawdziwy skarb.