Jest to proces zmiany rejestratora naszej domeny a więc firmy zapewniającej jej obsługę techniczną i sprawne funkcjonowanie. W większości przypadków nie jest on zbyt skomplikowany. Zazwyczaj do przeprowadzenia transferu potrzebny jest nam specjalny kod, który w przypadku domen globalnych nazywa się AUTHCODE a w polskich jest to AUTHINFO.

Kody te służą autoryzacji przeprowadzanej operacji transferu i zazwyczaj będziemy proszeni o ich podanie przy rejestracji naszej domeny u nowego operatora, który w ten sposób zweryfikuje czy faktycznie mamy prawa do domeny, którą właśnie do niego przenosimy.

Sam proces transferu w większości przypadków ogranicza się zatem do kilku prostych kroków:

      Pozyskania kodu (AUTHINFO lub AUTHCODE) przenoszonej domeny
      Zgłoszenia domeny do rejestracji u nowego operatora i podania pozyskanego wcześniej kodu
      Przypisania odpowiednich serwerów DNS do przeniesionej domeny

Jeśli chodzi o ewentualne problemy związane z transferem to zazwyczaj dotyczą one sytuacji w której przeniesienie domeny jest dokonywane zbyt blisko terminu jej wygaśnięcia. W przypadku domen polskich transferu domeny powinno się dokonywać najpóźniej na 6 dni przed jej wygaśnięciem a w przypadku domen globalnych na 7-14 dni w stosunku do terminu wygaśnięcia. W przypadku gdy do wygaśnięcia zostało mniej czasu transfer nadal jest możliwy jednak zazwyczaj wymaga już kontaktu z obsługą techniczną operatora naszej domeny.