To czy dana domena była już kiedyś wykorzystywana przy prowadzeniu jakiejś witryny może pozornie nie mieć żadnego znaczenia. Jest to jednak istotna kwestia z punktu widzenia SEO gdyż aspekt ten ma znaczenie przy pozycjonowaniu stron internetowych. Wiek domeny najłatwiej jest sprawdzić wykorzystując dane WHOIS z których dowiemy się wiele na temat domeny w tym właśnie poznamy datę jej rejestracji.

Sprawdzając jednak wiek domeny warto również zwrócić uwagę czy był na niej aktywny wartościowy serwis internetowy. Jeśli bowiem od czasu rejestracji domena nie była wykorzystana do prowadzenia wartościowej strony internetowej to atut w postaci wieku nie ma już aż takiego znaczenia. Do sprawdzenia tego czy na domenie była postawiona jakakolwiek witryna i jak się prezentowała warto wykorzystać serwis archive.org.

Skoro jak już wspomnieliśmy o tym że wiek domeny ma znaczenie szczególnie w kontekście jej późniejszego promowania w wyszukiwarkach internetowych to zapewne pytaniem nasuwającym się w naturalny sposób jest: „jak zdobyć taką domenę?”. Po pierwsze można oczywiście wysłać zapytanie właścicielowi wybranej strony internetowej czy nie byłby skłonny sprzedać swojej domeny.

Jednak nawet jeśli się uda to tego typu rozwiązanie wiązać się będzie zazwyczaj ze sporymi kosztami. Warto więc wykorzystać fakt, że nieustannie wiele domen z historią z różnych powodów nie jest przedłużanych a co za tym idzie jest szansa je zdobyć. Najlepiej je przechwycić wykorzystują jeden z serwisów takich jak AfterMarket specjalizujących się w przechwytywaniu wygasających domen wśród których natrafić można na prawdziwe perełki o bogatej historii.