Niewielu z nas tworząc stronę internetową zakłada jak duży ruch będzie ona generowała za rok, dwa lata czy w jeszcze dłuższej perspektywie czasowej. Dlatego właśnie gdy nagle okazuje się że nasza witryna odniosła sukces i cieszy się rosnącą popularnością wśród użytkowników pojawia się problem związany z obsłużeniem rosnącego ruchu. Tak popularne hostingi kosztujące w granicach 100 – 200 zł za rok dość szybko okazują się niewystarczające do obsłużenia rosnącej liczby odwiedzających a co za tym idzie konieczna okazuje się migracja.

W jej przypadku uciążliwością jest już sama konieczność przenoszenia bazy danych jak i wszelkich plików strony choć to akurat niekiedy można pominąć jeśli decydujemy się na wykupienie lepszego pakietu hostingowego u firmy z której usług dotychczas korzystaliśmy. Tak czy inaczej pozostaje kwestia tego na jaki hosting się zdecydować aby zbyt szybko nie musieć przenosić strony ponownie co w przypadku dalszego wzrostu popularności strony i tak często prędzej czy później okazywało się koniecznością.

Właśnie odpowiedzią na ten odwieczny problem ze skalowalnością wykorzystywanego hostingu jest ZenBox. Jego twórcy zdecydowali się odejść od klasycznej oferty hostingowej w której poszczególne pakiety różniły się parametrami takimi jak dostępna powierzchnia dyskowa, miesięczny transfer czy liczba dostępnych baz danych. W tym przypadku zdecydowano się na rozliczanie każdego klienta na podstawie liczby unikalnych użytkowników którzy odwiedzili jego stronę. Dzięki temu użytkownik bez większej wiedzy na temat parametrów hostingów jest w stanie dobrać odpowiedni pakiet dla siebie i zwiększyć go w razie potrzeby gdy rosnąca liczba odwiedzin będzie tego wymagać. O pozostałe parametry martwić się już nie trzeba gdyż powierzchnia dyskowa, transfer czy liczba baz danych są nielimitowane.