Z roku na rok zarejestrowanych domen internetowych na całym świecie jest coraz więcej. Przy próbie rejestracji atrakcyjnej nazwy można więc coraz częściej napotkać na problem braku wolnych domen internetowych. Najczęściej w takich przypadkach wykorzystuje się wtedy wyszukiwarki domen dostępne w zasadzie u większości rejestratorów domen i wyszukuje domeny z innymi rozszerzeniami niż te najpopularniejsze.

Zasada działania tych wyszukiwarek jest bardzo prosta gdyż podajemy tam jedynie domenę której zarejestrowaniem jesteśmy zainteresowani a system weryfikuje czy jej rejestracja jest możliwa. Jednocześnie dostajemy też propozycje alternatywnych domen o innych rozszerzeniach. W tym wypadku możemy zarówno rozważyć możliwość zakupu naszej domeny z jedną z podstawowych końcówek takich jak net, info, com.pl czy np. biz lub zdecydować się nowsze końcówki.

Jednak tak na dobrą sprawę to że domena którą jesteśmy zainteresowani jest już zarejestrowana wcale nie oznacza że nie można jej pozyskać. Bywa że atrakcyjne adresy rejestrowane są tylko po to by wystawić je na sprzedaż i na tym zarobić. W takich przypadkach istnieje możliwość zakupu za określoną kwotę, złożenia oferty zakupu lub uczestniczenia w aukcji zależnie od tego na jaką formę sprzedaży zdecydował się sprzedający daną domenę. Oczywiście nawet jeśli oficjalnie domena nie jest wystawiona na sprzedaż nic nie stoi na przeszkodzie aby złożyć ofertę właścicielowi domeny, którego dane zazwyczaj można ustalić wykorzystując WHOIS.

Metodą na poradzenie sobie z brakiem wolnych domen do rejestracji jest również możliwość ich przechwytywania. Jednak ta metoda pozwala pozyskać domenę tylko w wypadku gdy nie zostanie ona przedłużona przez jej dotychczasowego posiadacza.